Grupa Teatralna "Leszcze" z I LO w Jaśle otrzymała dwie nagrody podczas X Podkarpackich Spotkań Teatralnych w Rzeszowie "Zwierciadła".
I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle słynie z utalentowanych uczniów. Wielu z nich odnosi sukcesy w ogólnopolskich konkursach i na olimpiadach przedmiotowych. Tym razem 26 kwietnia 2022 r. zachwycili jury i widownię podczas X Podkarpackich Spotkań Teatralnych w Rzeszowie "Zwierciadła". Ich organizatorem był Zespół Szkół nr 1 im. A. Towarnickiego. Młodzi aktorzy wykazali się wszechstronnymi umiejętnościami, a przede wszystkim zabłysnęli talentem, brawurowo zdobywając od razu dwie główne nagrody: "Zwierciadło", przyznane przez komisję konkursową oraz "Ambrożynkę" - od publiczności.

Do Grupy Teatralnej "Leszcze" należą: Bartosz Leśniak i Ewa Kocimowska z kl. 2A, Gabriela Jaracz z kl. 2E, Wiktoria Gozdalska z kl. 3GA, Wiktoria Łącka z kl. 3PA, Oliwia Górniak z kl. 3PD oraz Oliwia Mularz, Emilia Kurowska, Mikołaj Zając, Zuzanna Rybka, Oliwia Kupczyk, Julia Lechwar, Nadia Woźniak i Julia Mamroł z kl. 3PE.

Należy podkreślić, że tekst zwycięskiej sztuki pt. "Przerwana lekcja polskiego" to dzieło uczennicy Oliwii Mularz, której pomagała Zuzanna Rybka. Ich pierwsze kroki sceniczne wspierała polonistka Barbara Sokołowska, ale kiedy choroba uniemożliwiła jej prowadzenie dalszych prób, młodzież postanowiła wyreżyserować spektakl samodzielnie. Ta współczesna komedia przedstawia w groteskowy sposób męczarnię ucznia, próbującego zrozumieć i zapamiętać problematykę szkolnych lektur, które traktuje jak dopust boży. W jego sennej wizji bohaterowie stają się przedmiotem terapii grupowej w zakładzie psychiatrycznym. W roli pacjentów występują Romeo i Julia, Balladyna, Raskolnikow, Alicja z Krainy Czarów, Konrad i Kordian, Izabela Łęcka, Lady Makbet oraz Ambroży Kleks. Atmosferę wszechobecnego obłędu podkreśla umiejętnie dobrana muzyka. Spektakl "Przerwana lekcja polskiego" można obejrzeć w serwisie YouTube.

Autorka tekstu, Oliwia Mularz, wzięła na siebie również ciężar jego wyreżyserowania. Tak mówi o tym w wywiadzie dla Radia Rzeszów: "Nikt nie prowadził nas żelazną ręką, więc mogliśmy działać bezstresowo". Spontaniczne próby wyzwalały fantazję i kreatywność członków grupy, co przydało się bardzo w trakcie występu. Poradzili sobie w sytuacji, gdy pojawiły się problemy techniczne związane z nagłośnieniem.

- Byliśmy już na scenie, kiedy w pewnym momencie zabrakło podkładu muzycznego. Po chwili szoku zdaliśmy się na całkowitą improwizację. Dla nas był to niemały sprawdzian aktorskich umiejętności, ale wyszliśmy z trudnej sytuacji obronną ręką. Największe gratulacje należą się Zuzannie Rybce. Miała zatańczyć do piosenki, która - niestety - nie zabrzmiała. Zuzia szybko zrozumiała, że są problemy techniczne, więc udźwiękowienia nie będzie. Wtedy sama zaśpiewała cały utwór a cappella, w dodatku wykonując jednocześnie układ taneczny. Stres minął, gdy publiczność nagrodziła nas gromkimi brawami.

Błyskotliwy występ poprzedziły długie próby. Uczniowie nieraz zostawali do późna w szkole, żeby ćwiczyć. Mimo tego, że są amatorami, wierzyli w siebie, w swoje możliwości. Dla nich teatr to zabawa i przyjemność, odskocznia od zwykłego życia. Wytrwałość i solidna praca zostały docenione. Możliwe, że dla "Leszczy" to dopiero początek scenicznych sukcesów. Pamiętają o okazanej im życzliwości i pomocy:
- Nasza grupa teatralna dziękuje nauczycielkom Barbarze Sokołowskiej i Agacie Lorens, bez których wygrana byłaby niemożliwa. Jesteśmy wdzięczni za każdą poświęconą nam godzinę i cenne rady - ich efekt stał się widoczny na scenie. Dziękujemy także każdemu, kto pomagał nam w przygotowaniach: za możliwość korzystania z auli, za użyczenie strojów i rekwizytów. Jesteśmy świadomi, że bez Państwa wsparcia to wszystko by się nie udało.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.