8 września ruszają zapisy do kolejnej edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego, który od dziesięciu lat cieszy się niezmierną popularnością wśród najmłodszych jaślan. Natomiast od 14 września będzie można zapisać dzieci również do Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle, realizowanego przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza we współpracy z Miastem Jasłem. W obydwu uniwersytetach zajęcia są bezpłatne i obydwa firmuje Miasto Jasło.
Jasielski Uniwersytet Dziecięcy (Juniwersytet) jest częścią realizowanego przez miasto programu "Jasło - miasto wiedzy", którego celem jest rozwijanie zainteresowań i pasji dzieci i młodzieży. W jego ramach, oprócz Juniwerystetu, działa m.in. Jasielska Liga Naukowa z Lotosem, organizowane są Festiwale Nauki, wydawane są zeszyty popularnonaukowe dla dzieci oraz młodzieży itp.

Program ten, dzięki nawiązaniu współpracy z Fundacją Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, zostaje poszerzony o Dziecięcy Uniwersytet Techniczny (DUT), który stwarza szansę udziału w ciekawych zajęciach również młodzieży w wieku 11 i 12 lat. Tej grupy wiekowej nie obejmuje Juniwersytet. Szersza oferta to więcej możliwości dla młodych jaślan.

Cel i formuła zajęć obu uniwersytetów są podobne. Różnice natomiast dotyczą wieku dzieci, które mogą uczestniczyć w zajęciach oraz profilu zajęć. W Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym zajęcia są różnorodne, od literatury poprzez kulturę, po technikę i robotykę. W Dziecięcym Uniwersytecie Technicznym, rozwijanie pasji młodych uczestników skupia się przede wszystkim na naukach ścisłych. Udział dziecka w Juniwersytecie nie wyklucza jego udziału w DUT i odwrotnie. Należy pamiętać jednak, że w obu przypadkach zajęcia odbywają się w weekendy, a terminy mogą się pokrywać.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy



W ramach tegorocznych zajęć na miejskim uniwersytecie dziecięcym zaplanowano interaktywne wykłady skoncentrowane wokół dyscyplin: humanistyka, matematyka, przyroda, region, kultura i profilaktyka. Realizatorem programu będzie Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle. Zajęcia odbywać się będą w soboty, w siedzibie biblioteki, w budynku Jasielskiego Domu Kultury oraz ewentualnie w innych miejscach w zależności od rodzaju proponowanych warsztatów. Zajęcia odbywają się w małych grupach w formie stacjonarnej, a w przypadku braku możliwości ich zrealizowania ze względu na epidemię - także zdalnie, o czym rodzice zostaną poinformowani mailowo.

Plakat Jasielski Uniwersytet Dziecięcy

W tym roku po raz pierwszy, zgłoszenia przyjmowane będą w formie elektronicznej poprzez wypełnienie formularza dostępnego na miejskiej stronie internetowej https://um.jaslo.pl/pl/jud2020/ . Zapisy dzieci w wieku 6-10 lat, mieszkających wyłącznie w Jasła, ruszą 8 września o godz. 7:30 i trwać będą do 14 września do godz. 17:00 (formularz aktywny będzie w tym wyznaczonym terminie). Pierwszeństwo w przyjęciu mają te dzieci, które uczestniczyć w zajęciach będą po raz pierwszy. Decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegółowe informacje, będą zamieszczone na stronach www.um.jaslo.pl/jud2020 oraz https://strona.mbp.jaslo.pl/pl/Juniwersytet

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny



Oferta DUT opiera się głównie na zajęciach technicznych i naukach ścisłych. Zajęcia odbywają się w trzech formułach: wykłady online, Naukowe Niedziele Online oraz stacjonarnie, warsztaty w małych grupach. Rejestrację prowadzi Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Na wykłady online od 14 do 21 września rejestrować będą się mogły wszystkie dzieci z Jasła, a także innych gmin powiatu jasielskiego w wieku 7-12 lat. Na wykłady online nie będzie limitu miejsc. Natomiast na warsztaty będą mogły zapisywać się dzieci z miasta i gminy Jasło, jednak tylko te, które wcześniej zapisały się na wykłady.

Plakat Jasielski Uniwersytet Dziecięcy

Na warsztatach będzie ograniczona liczba miejsc, dlatego przy tych zapisach będzie obowiązywać kolejność zgłoszeń. Warsztaty będą odbywać się w wybrane soboty w 1. semestrze zimowym od października 2020 do stycznia 2021 r.. Dla każdego uczestnika warsztatów zaplanowano cykl 4 spotkań na semestr, które będą trwały po 1,5 godziny każde.

Więcej informacji można uzyskać pod adresem www lub telefonicznie tel. 17 888 60 03. Filia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle finansowana jest między innymi ze środków Miasta Jasła, Gminy Jasło oraz Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców, którzy zostali mecenasami projektu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.