Jasielski Dom Kultury bardzo uroczyście zainaugurował w sobotę, 26 września, obchody 70 - lecia działalności. Okolicznościowe spotkanie w sali widowiskowej zostało zwieńczone koncertem muzyki filmowej Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza.
26 września nie jest datą przypadkową. W tym dniu, tylko w roku 1970, oddany został do użytku obecny budynek, wtedy Powiatowego Domu Kultury, a od 45 lat Jasielskiego Domu Kultury. Do 70 lat działalności, do 50 lat obecności w budynku przy ul. Kołłątaja 1, dochodzi jeszcze jeden mały jubileusz - 5 - lecia rozbudowy i gruntownej modernizacji siedziby JDK.

- Bardzo nam miło, że możemy gościć ludzi związanych z kulturą, ludzi, którzy kochają kulturę - mówiła dyrektor JDK Helena Gołębiowska, witając zaproszonych gości, parlamentarzystów, przedstawicieli samorządu powiatowego i miejskiego oraz instytucji kulturalnych z Jasła, Krosna, Rzeszowa i Gorlic, reprezentantów służb mundurowych i duchowieństwa.


Dom kultury w minionych 70 latach miał 13 kierowników i dyrektorów. Byli to: Zygmunta Cieniawa, Franciszek Stal, Władysław Śliwiński, Tadeusz Rojkowski, Józef Kobak, Stanisław Cichy, Marian Sobel, Edward Dubiel, Zygmunt Tadeusiak, Zbigniew Dranka, Karol Głowa, Krystyna Kasprzyk i Janusz Szewczyk. - Nadawali ton instytucji. Najczęściej byli to ludzie, którzy swoją pracę traktowali jako misję i bardzo poważne powołanie. Inaczej trudno być dyrektorem - podkreśliła obecna szefowa JDK Helena Gołębiowska, dziękując wszystkim osobom, które w minionych latach organizowały mnóstwo wydarzeń i imprez różnej rangi. Przez 70 lat przewinęło się przez dom kultury ponad 140 osób zatrudnionych na etatach. - Praca w kulturze to jest praca zespołowa i tylko taka daje satysfakcję i określone rezultaty - zaznaczyła Helena Gołębiowska, dziękując obecnym pracownikom za zorganizowanie tego jubileuszu.


Z byłych dyrektorów obecni byli Marian Sobel, Edward Dubiel i Zbigniew Dranka. Uczestniczył w jubileuszowym spotkaniu także jedyny żyjący z pierwszych pracowników, który w 1950 roku podjął pracę w ówczesnym PDK, dzisiaj już 90-letni Henryk Zych, instruktor teatralny Powiatowego Domu Kultury w latach 1950 - 1960, wyrzucony przez ówczesne władze partyjne po tym jak zagrał rolę Chrystusa w Misterium Męki Pańskiej wystawianej przez ojców franciszkanów. W jubileuszowym spotkaniu wzięli udział także byli pracownicy: Helena Dusza - instruktor pracy z dziećmi w latach 1989 – 1991, Jan Czechowicz - elektryk z lat 1971 – 1985 oraz Danuta Górska - referent gospodarczy, kostiumolog (1962 - 2012).


Z obecnej ekipy JDK najdłużej pracuje Ewa Kusiak - 38 lat i Anna Brożyna - 36 lat. Po 32 lata związani są z domem kultury Helena Gołębiowska i Małgorzata Kuchta, 31 lat - Agnieszka Smalara, 30 - Dariusz Myśliwiec i Irena Kobak, 29 - Magdalena Kardaś, 28 - Ewa Grzebień, 27 - Teresa Hołowicka, 25 - Sławomir Gołębiowski, 18 - Katarzyna Pacwa, 15 - Marcin Ochoński i Wojciech Nowicki, 13 - Tadeusz Gorczyca, 12 - Katarzyna Korona i Katarzyna Spólnik, 10 - Rafał Dyląg, Katarzyna Gądek - Smyka, Elżbieta Ruszała i Adrian Tuleja, 8 - Piotr Chojecki, 4 - Anna Jaworska oraz niepełny rok - Andrzej Serwa i Artur Sypień.

Działalność domu kultury uzależniona jest od miasta, od dotacji podmiotowej, dofinansowania. Dyrektorka JDK dziękowała za współpracę władzom miasta, na czele z burmistrzem, który 5 lat temu podjął decyzję o modernizacji i rozbudowie budynku JDK. - Gdyby nie odwaga i determinacja pana burmistrza, to pewnie nie pracowalibyśmy w tak dobrych warunkach - podkreśliła Helena Gołębiowska.


Burmistrz Jasła Ryszard Pabian zwrócił uwagę na to jak zmieniło się postrzeganie kultury w minionych latach. - Kulturę postrzega się jako jeden z bardzo istotnych elementów szeroko rozumianego rozwoju społecznego. To rozwijanie kompetencji, umiejętności, to tworzenie ludzkich więzi, ale także budowanie lokalnej tożsamości. Kultura to także wspaniała okazja do promowania miasta, regionu i ludzi, którzy tutaj funkcjonują - mówił burmistrz Jasła, przypominając, że jako samorząd starają się, żeby instytucje miejskie dobrze funkcjonowały. A co jest potrzebne do dobrego funkcjonowania? To przede wszystkim miejsce, gdzie działalność można prowadzić. - Trzeba przyznać, że domowi kultury od początku sprzyja szczęście, bo przecież zaledwie pięć lat po zakończeniu wojny, po utworzeniu Powiatowego Domu Kultury do jego dyspozycji oddany został w tych niełatwych czasach lokal przy ulicy 3 Maja w budynku Zgody. Dwadzieścia lat później w tym miejscu powstał piękny obiekt, bardzo nowoczesny na tamte lata. Dzisiaj przypada 50. rocznica. Pięć lat temu budynek przeszedł gruntowną modernizację i rozbudowę, dzięki czemu możliwe było uruchomienie nowych działalności. Po to funkcjonuje dom kultury, aby państwo czerpali z tego przyjemność. Możemy się poszczycić, że goszczą u nas artyści z najwyższej półki - podkreślił Ryszard Pabian, zaznaczając, że oferta dla mieszkańców jest bardzo bogata. - Wychowankowie, wychodzący spod rąk instruktorów, odnoszą ogromne sukcesy. Za tym wszystkim stoją wspaniali ludzie. Dom kultury od początku ma szczęście do dyrektorów i pracowników, którzy ciężką pracą powodują, że tak dobrze działania Jasielskiego Domu Kultury są postrzegane przez nas - jego odbiorców - dodał burmistrz, deklarując, że miasto będzie robić wszystko, żeby JDK dobrze funkcjonował.

Burmistrz odczytał również list od - jak powiedział - osoby, która cały czas „łączy się sercem z naszym miastem i domem kultury” - Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. - „Jasło stolicą kulturalną Podkarpacia. Tak można określić rolę naszego ukochanego miasta w tym regionie. Działalność kulturalną, polegającą na prezentacji najlepszych artystów krajowych i zagranicznych w warunkach kameralnego skupienia, sprawia, że JDK staje się centralnym miejscem spotkań z muzyką” - napisał kompozytor muzyki filmowej, jazzman, saksofonista.
Ryszard Pabian ze swoją zastępczynią Elwirą Musiałowicz - Czech i przewodniczącym Rady Miejskiej Jasła Henrykiem Rakiem rozpoczęli korowód składania życzeń i gratulacji na ręce dyrektor Heleny Gołębiowskiej, do której ustawiła się długa kolejka.


- To niezwykle, że z naszego miasta Jasła wychodzą prawdziwie oszlifowane perełki. Wiemy, że talenty muzyczne, które mamy, zapewne są w wielu miastach, tylko nikt ich nie wyłowi i nikt tak pięknie dalej nie poprowadzi, aby mogli odnosić sukcesy. Sama jestem dumna, gdy rozmawiam z różnymi osobami i Jasło kojarzą z Roksaną Węgiel. A przecież mamy innych wspaniałych śpiewających i tworzących dobry wizerunek naszego miasta - podkreśliła poseł Maria Kurowska. Przypomniała jak mocno utkwił w jej pamięci występ w dawnym budynku Zgody szkolnego zespołu mandolinistów z Błażkowej. - Do dzisiaj pamiętam tamte emocje. To co przeżyło się w instytucjach kultury, zapada głęboko w serce i bardzo nas kształtuje - dodała posłanka.

- Jesteście państwo takim magicznym miejscem, w którym talent splata się z pasją i pracowitością. Młodzi szlifują tutaj swoje talenty, a dorośli - miłośnicy sztuk wszelakich, znajdują tutaj swój dom i wytchnienie - powiedziała, gratulując i składając życzenia Renata Osikowicz - Wyroba, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle.


Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle z JDK funkcjonuje w tym samym budynku, pod jednym dachem. Bibliotekarze w prezencie jubileuszowym przygotowali bibliografię JDK z ostatnich 25 lat. - Mimo, iż jest to tylko 25 lat, że jest to tylko wybór i, że są to tylko odnośniki do materiałów źródłowych, jest tego ponad 100 stron. Myślę, że to obrazuje skalę w jakiej działa Jasielski Dom Kultury i jest ogromnym powodem do gratulacji - powiedziała dyrektor jasielskiej MBP Dorota Woźnica. - Gdy myślę o kulturze, zawsze myślę o trzech słowach platońskich: prawda, dobro i piękno. Pracując z wami przez kilkanaście lat pod jednym dachem, jestem przekonana, że są to wartości, którymi się kierujecie. Życzę, żeby te wartości towarzyszyły wam zawsze, żebyście dzielili się nimi ze społecznością, tak jak to robicie, i żebyście każdego dnia byli za nie doceniani - podkreśliła Dorota Woźnica.


Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle Mariusz Świątek żartował, że oni usamodzielnili się i wyprowadzili z JDK. - Niestety, jesteśmy konkurentami do kasy miejskiej, ale z tym jakoś sobie poradzimy - mówił Mariusz Świątek, wzbudzając powszechny śmiech wśród uczestników jubileuszu. Dyrektor muzeum dziękował dyrektorce i wszystkim pracownikom JDK, zaznaczając, że liczy na „następne lata dobrej współpracy”.

- Najlepiej ocenia się działalność domów kultury z perspektywy czasu - podkreślał dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Damian Drąg, przypominając wiele spotkań z ludźmi JDK. - Najważniejszą wartością każdej takiej instytucji, oprócz dorobku, są ludzie. I tych dobrych ludzi, nowych przyjaciół wokół JDK, życzę na następne przynajmniej 70 lat - dodał Damian Drąg, wręczając Helenie Gołębiowskiej anioła.


W imieniu senator Alicji Zając życzenia złożyła Iwona Trawińska. Jak powiedziała - za trud i zaangażowanie na rzecz rozwoju kuźni talentów.

W imieniu europosła Bogdana Rzońcy list gratulacyjny odczytała Kamila Cholewiak - Kiczek. - „Pragnę wyrazić wielki szacunek i podziękowania dla współtwórców 70-letniego dorobku” - napisał Bogdan Rzońca, podkreślając zasługi JDK w krzewieniu i propagowaniu kultury w Jaśle. - „Niech jubileusz będzie powodem do dumy i jednocześnie inspiracją do dalszego działania. (...) Oby JDK nawiązując do pięknej tradycji, budował tożsamość, zdobywał prestiż i uznanie” - życzył europoseł.

List z gratulacjami i życzeniami od prezesa Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego Wiesława Hapa odczytał Józef Laskowski. - „Niech każdy dzień waszej pracy przynosi wam radość i zadowolenie w realizacji służby na rzecz środowiska lokalnego” - napisał w imieniu zarządu Stowarzyszenia Wiesław Hap.

Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury Janusz Zięba gratulował sukcesów JDK, jako instytucji szanowanej i docenianej przez mieszkańców, władze lokalne, twórców i animatorów kultury. - Wyrażamy nadzieję, że następne lata działalności JDK będą obfitowały w wielkie i ważne przedsięwzięcia w zachowaniu i przekazywaniu dziedzictwa intelektualnego i kulturalnego - mówił Janusz Zięba, dziękując za wieloletnią współpracę.

Dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu Paweł Bukowski wspominał szkolne lata w Jaśle, dawny dom kultury oraz życzył dalszych sukcesów.

W imieniu pracowników MOSiR i własnym, dyrektor Marek Dyląg życzył dalszych wspaniałych sukcesów w propagowaniu szeroko pojętej kultury.

- Kultura i to co robimy wspólnie w bliźniaczo podobnych instytucjach, nawet jak nazywamy się inaczej, to wzruszenie. I tego wzruszenia na co dzień, w pracy, przyjaźni życzę - powiedziała dyrektor Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie Dorota Cząstka.


W imieniu starosty jasielskiego Adama Pawlusia list z gratulacjami i życzeniami odczytał Andrzej Konopka, naczelnik Wydziału Rozwoju, Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jaśle. Starosta podkreślił, że wśród wychowanków JDK są piosenkarze i aktorzy, robiący wielkie kariery m.in. Michał Szpak, Roksana Węgiel, Rafał Kamiński, Anna Gorajska czy Marlena Szpak.

- Cenny dorobek i bogata działalność artystyczna służą upowszechnianiu historii i dziedzictwa kulturalnego regionu - podkreślił prezes jasielskiego koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Piotr Nowiński, życząc dalszych sukcesów i wytrwałości w poszukiwaniu i pielęgnowaniu kultury regionu.

Życzenia bardzo osobiste złożył były dyrektor MOSiR Tadeusz Baniak za 18 lat współpracy. Niedawno przeszedł na emeryturę. - Nie mam materialnego suweniru, ale mam ten suwenir tu - mówił, wskazując na serce.


Przy okazji jubileuszu JDK wręczono młodym, utalentowanym muzykom stypendia artystyczne, ufundowane przez Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, wybitnego muzyka, kompozytora, urodzonego w Jaśle.
W tym roku stypendia zostały przyznane po raz trzeci. Laureatami zostali Adrian Bałucki, Maciej Ochwat, Dawid Wojnarowicz i Julia Zielińska. Stypendia wręczyli burmistrz Jasła Ryszard Pabian i wieloletni przyjaciel fundatora Tomasz Kasprzyk. - Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz jest pogodny, życzliwy, nietuzinkowy, twórczy, dowcipny, wierny sobie i swoim zasadom. W szczególny sposób potrafi przenosić piękne cechy swojej osobowości na twórczość. Kompozycje, które stworzył to najszlachetniejszy klejnot w koronie ponadczasowej popularności dzieł filmu polskiego. Był pionierem powojennego ruchu jazzowego w Polsce w trudnych czasach spętania swobód twórczych i dominacji socrealizmu - mówił o kompozytorze i fundatorze stypendiów Tomasz Kasprzyk, który odczytał list muzyka skierowany do laureatów - stypendystów.


Andrzej Bronarski z Wydawnictwa Fonograficznego Polmusic przekazał na ręce burmistrza Ryszarda Pabiana złotą płytę dla Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza za sprzedaż albumu „Jerzy Duduś Matuszkiewicz” z kolekcji „Wielcy kompozytorzy filmowi”. - Nie spotkałem się jako człowiek siedzący wiele lat w branży z takim drugim miastem i takimi wyjątkowymi relacjami - podkreślił Andrzej Bronarski.


W koncercie z muzyką Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza wystąpiły wokalistki - Dorota Miśkiewicz i Ania Serafińska oraz Henryk Miśkiewicz (saksofony), Piotr Kałużny (fortepian), Paweł Pańta (kontrabas) i Cezary Konrad (perkusja).


Uroczystej inauguracji obchodów 70-lecia towarzyszyła okolicznościowa wystawa kronik i materiałów archiwalnych z minionych lat. Historia domu kultury i najważniejszych wydarzeń została przedstawiona w specjalnej prezentacji multimedialnej. Wszystkich gości witali w progach Jasielskiego Domu Kultury i bawili artyści Teatru Wagabunda z Krakowa.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.