Oddano do użytku halę Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Obiekt powstał obok stacji PKP Rzeszów Staroniwa.
W uroczystym otwarciu samorząd województwa reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałkowie Piotr Pilch i Ewa Draus oraz członek zarządu Stanisław Kruczek. Obecni byli również radni województwa: Bogdan Romaniuk, Dorota Łukaszyk, Adam Drozd, Antoni Pikul, a także dyrektorzy departamentu merytorycznego UMWP, odpowiedzialnego za tę inwestycję - Joanna Szozda i Zbigniew Kozak.

W otwarciu uczestniczyła również wojewoda Teresa Kubas-Hul, przedstawiciele spółki POLREGIO - wiceprezes Marcel Klinowski oraz Bogusław Łoboda, a także dyrektor podkarpackiego zakładu gospodarowania nieruchomościami PKP, Violetta Szumilak, przedstawiciel wykonawcy, Grzegorz Król, prezes Inżynierii Rzeszów, a prezydenta Rzeszowa reprezentował jego pełnomocnik Robert Homicki . Dla uczestników uroczystości zagrała zaś Orkiestra Kolejowa z Rzeszowa. Marszałek Władysław Ortyl mówiąc o oddawanej inwestycji, dziękował wszystkim zaangażowanym w nią osobom i wymieniał, po co ta hala powstała i co będzie w niej wykonywane:

- W tym zapleczu technicznym będą się odbywały naprawy, remonty, które do tej pory nie mogły mieć miejsca, tu na Podkarpaciu. Będą się odbywały szkolenia, które też nie mogły być realizowane w regionie. I wreszcie może się tu odbywać kosmetyka taboru, która jest też ważna z punktu widzenia jego eksploatacji - mówił o nowej hali serwisowej marszałek Ortyl.

fot. Jerzy Żygadło, PUW

Wojewoda Teresa Kubas-Hul wspominała, że kiedy zapadały decyzje o realizacji Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, była radną województwa i brała udział w pracach z tym związanych. Wojewoda podkreślała też, że ogromne znaczenie dla powodzenia tej inwestycji miała współpraca i zaangażowanie lokalnych samorządów, które uczestniczyły w montażu finansowym, a sama inwestycja będzie służyć wielu osobom.

- To przedsięwzięcie jest takim, które będzie służyło nie tylko mieszkańcom okolicznych gmin i powiatów, ale całemu województwu. Ale dzięki realizacji tej inwestycji, wielu pracowników nabyło też dodatkowych kompetencji. To jest bardzo ważne i świadczy o tym, że jesteśmy przygotowani do tego, aby podobne przedsięwzięcia realizować w przyszłości - powiedziała wojewoda podkarpackie Teresa Kubas-Hul.

ot. Jerzy Żygadło, PUW

Hala serwisowo-utrzymaniowo-naprawcza PKA to element całej bocznicy kolejowej i wraz z układem torowym, kontenerową stacją paliw do tankowania pojazdów z napędem spalinowym, drogą dojazdową oraz miejscami postojowymi tworzy Zaplecze Techniczne PKA.


Najważniejsze elementy, jakie zostały wykonane w ramach tej inwestycji to m.in.:
  • układ torowy - zelektryfikowany układ 12 torów o łącznej długości ogólnej 5,1 km, z systemem rozjazdów i automatycznym systemem SRK, współpracujący ze stacją PKP Rzeszów Staroniwa;

  • myjnia mechaniczna, pracująca w systemie zamkniętym obiegu wody, z podczyszczalnią ścieków;

  • tokarka podtorowa do toczenia zestawów kołowych;

  • laserowe stanowisko do pomiaru zarysu profili zestawów kołowych;

  • waga do sprawdzania nacisku zestawów kołowych na szynę;

  • zapadnia umożliwiająca wymianę zestawów kołowych oraz silników trakcyjnych bez konieczności podnoszenia pudła pojazdu;

  • suwnica o nośności 16 ton, umożliwiająca transport podzespołów wewnątrz hali;

  • podnośniki do podnoszenia całego zespołu trakcyjnego lub członu pojazdu.

W otwartej hali znajduje się także stanowisko do szkolenia maszynistów. Symulator jazdy został kupiony w ramach innego projektu dofinasowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego WP 2017-2021.

Hala technologiczna składa się z części: serwisowo-utrzymaniowo-naprawczej, szkoleniowej, warsztatowej, magazynowej, administracyjno-biurowej oraz myjni. Zastosowane rozwiązania techniczne pozwalają na wykonywanie między innymi: przeglądów okresowych pojazdów, napraw bieżących, konserwacji urządzeń i podzespołów pojazdów oraz ich czyszczenia i mycia w zautomatyzowanej myjni, zaś w części biurowej możliwe jest prowadzenie szkoleń dla personelu.



Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.