Na Starym Cmentarzu w Rzeszowie odsłonięto tablice upamiętniające Dariusza Dubiela i Ryszarda Szetelę.
Przy okazji Międzynarodowego Dnia Teatru na Starym Cmentarzu w Rzeszowie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających Dariusza Dubiela i Ryszarda Szetelę.

fot. Kuba Kluz

Dariusz Antoni Dubiel zmarł w rodzinnym Łańcucie 14 kwietnia 2022 roku w wieku 84-ech lat. Był znawcą i animatorem kultury, wieloletnim dyrektorem Estrady Rzeszowskiej, a także współorganizatorem wielu podkarpackich wydarzeń artystycznych. W 1981 roku objął stanowisko szefa Estrady Rzeszowskiej z zamiarem "prowadzenia własnego zespołu, żeby była to kolejna instytucja artystyczna o charakterze twórczym". Estradą kierował przez 27 lat. W latach 60. Dariusz Dubiel zainicjował m.in. plenerowe spektakle w Baranowie Sandomierskim i Łańcucie oraz rzeszowskie Studium Teatru Propozycji, a w latach 70. - konkurs poetycki im. Juliana Przybosia i Tarnobrzeską Barbórkową Dramę Teatralną. Już jako dyrektor Estrady - zorganizował w Rzeszowie Ogólnopolskie Spotkania Estradowe OSET. W grudniu 1983 roku koordynował inscenizację "Wielopola, Wielopola..." Teatru Cricot 2 w Wielopolu Skrzyńskim i Rzeszowie. Dariusz Antoni Dubiel był z wykształcenia filologiem klasycznym, reżyserem i teatrologiem. Jego praca doktorska poświęcona była łańcuckiemu Teatrowi Lutnia. Od 2011 roku do śmierci kierował rzeszowskim oddziałem okręgowym Towarzystwa Kultury Teatralnej.

Ryszard Szetela zmarł 3 stycznia 2022 roku w wieku 83 lat, działalność artystyczną związał z rzeszowskim Teatrem Lalki i Aktora "Kacperek" (późniejszy miejski Teatr Maska). Zaczynał tam jako adept w 1959 r. Aktorem lalkarzem był w "Kacperku" od 1961 do 1981 r. W latach 1981-1984 był dyrektorem naczelnym i artystycznym tego teatru. Pracował na tej scenie do przejścia na emeryturę w 1993 r. Był laureatem wielu nagród na festiwalach w kraju i za granicą. W 1991 roku otrzymał nagrodę wojewody rzeszowskiego, a w 1993 roku nagrodę miasta Rzeszowa za całokształt osiągnięć artystycznych. Otrzymał też brązowy medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Do końca aktywnie działał w środowisku teatralnym i rzeszowskim TKT, występował w słuchowiskach radiowych, był jurorem konkursów recytatorskich, występował na Scenie Propozycji Janusza Pokrywki działającej przy Uniwersytecie Rzeszowskim.

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.