W sobotę, 7 września, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Odrzykoniu świętowała 120 lat swojej działalności, udowadniając, że tradycja i pasja mogą przetrwać pokolenia.
Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki przy Domu Kultury, skąd uczestnicy przemaszerowali do kościoła parafialnego na mszę świętą pod przewodnictwem proboszcza ks. Krzysztofa Pietrasza. Po nabożeństwie, przy dźwiękach orkiestry, wszyscy udali się przed budynek Domu Kultury na oficjalną część obchodów.

Zaproszonych gości oraz mieszkańców Odrzykonia przywitał Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Odrzykoniu dh Tomasz Urbanek a nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwał spiker - dh Paweł Gaj.

Mieszkańcy Odrzykonia

Historia orkiestry, przedstawiona podczas uroczystości przez dh Szymona Urbanka, sięga początków XX wieku.

- Powstanie Orkiestry dętej w Odrzykoniu datuje się na 1904 rok. Wtedy zrodził się pomysł, żeby muzycy z miejscowych kapel stworzyli jeden wspólny zespół muzyczny - mówił dh Szymon Urbanek. Głównym organizatorem przedsięwzięcia i pierwszym dyrygentem orkiestry był Piotr Haręzga, a wsparcia udzielił ówczesny proboszcz, ks. Ernest Świątek.

Początkowo zespół liczył 11 muzyków i nosił nazwę Towarzystwo Muzyczne św. Cecylii. Już w 1910 roku orkiestra miała okazję zaprezentować się podczas uroczystych obchodów 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem w Krakowie, występując na Rynku i w Teatrze Starym obok samego Ignacego Jana Paderewskiego.

Orkiestra przetrwała trudne czasy obu wojen światowych. W okresie międzywojennym, w 1936 roku, zmieniła nazwę na "Towarzystwo Muzyczne Harmonia". Po II wojnie światowej, w 1948 roku, zasłużonego Piotra Haręzgę na stanowisku dyrygenta zastąpił Antoni Pelczar, który pełnił tę funkcję do 1955 roku. Kolejnymi kapelmistrzami byli Franciszek Kućma, a od 1968 roku Józef Zajdel.

Rok 1968 był przełomowy dla orkiestry - wtedy to podjęto decyzję o połączeniu zarządów OSP Odrzykoń i zarządu Orkiestry. Od tego momentu zespół działa jako Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Odrzykoniu, a muzycy noszą strażackie mundury. W tym samym roku orkiestra została przyjęta do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Okolicznościowy baner z okazji 120-lecia orkiestry z Odrzykonia

Od 1994 roku funkcję dyrygenta pełni Edward Cymerman, który nie tylko kieruje orkiestrą, ale także kształci nowych muzyków. Dzięki jego zaangażowaniu orkiestra liczy obecnie 46 muzyków i regularnie uczestniczy w ważnych wydarzeniach lokalnych i ogólnopolskich. Próby odbywają się w każdy piątek.

Edward Cymerman odbiera medal

Podczas jubileuszu szczególnym momentem było uhonorowanie Edwarda Cymermana za jego 30-letnią pracę z orkiestrą. Muzycy wykonali dla niego uroczyste "Sto lat", a Szymon Urbanek podkreślił jego zasługi. - Nasz Pan Edward niedawno został doceniony odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Uroczystość była okazją do wręczenia licznych odznaczeń. Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP, Edward Cymerman został odznaczony Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacnianiu Związku OSP RP.

Wręczanie medali

Złote "Medale za Zasługi dla Pożarnictwa" otrzymali: Paweł Cymerman, Krzysztof Foryś i Waldemar Guzek. Srebrne "Medale za Zasługi dla Pożarnictwa" przyznano Marcinowi Gerlachowi i Angelice Pelczar. Brązowe "Medale za Zasługi dla Pożarnictwa" otrzymali: Sylwia Hejnar, Gabriel Krasowski, Krzysztof Malski, Michał Niemiec, Karolina Nikosowska, Arkadiusz Nikosowski i Karolina Nowak. Odznaki "Strażak Wzorowy" otrzymali Aleksandra Danek i Szymon Urbanek.

Polski Związek Chórów i Orkiestr również uhonorował członków orkiestry. Odznaczenia wręczała dr hab. prof. Anna Marek-Kamińska, dyrygent i prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddział w Rzeszowie.

Wręczanie medali

Złotą Odznakę z Brylantem otrzymali: Andrzej Urbanek, Paweł Nowak, Mieczysław Urbanek, Jan Gaj i Edward Cymerman. Złotą Odznakę z Wieńcem Laurowym przyznano Piotrowi Zajdlowi i Krzysztofowi Forysiowi.

Wręczanie medali

Złotą Odznaką wyróżniono Pawła Cymermana i Waldemara Guzka. Srebrną Odznaką odznaczeni zostali: Angelika Pelczar, Karolina Nikosowska, Karolina Nowak, Krzysztof Malski, Szymon Urbanek, Arkadiusz Nikosowski i Leszek Wegrzynek. Brązowe Odznaki otrzymali: Aleksandra Danek, Kinga Jucha, Daria Zajdel, Zuzanna Urbanek, Paulina Słowik, Judyta Jucha, Ewelina Kubas, Sylwia Hejnar, Patrycja Zajchowska, Magdalena Krygowska, Klaudia Krygowska, Paweł Godek, Jakub Jucha, Michał Krygowski, Maciej Zajchowski, Marek Winnicki, Tomasz Winnicki, Cezary Lenik, Gabriel Krasowski i Mateusz Kubas.

Wręczanie medali

Uroczystość zgromadziła liczne grono gości, którzy nie szczędzili ciepłych słów i gratulacji.

Katarzyna Janas-Cebulak, kierownik oddziału zamiejscowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Krośnie, podkreśliła rolę orkiestry w kształtowaniu lokalnej tożsamości.

- Z każdym koncertem, z każdym występem, wnosicie nieoceniony wkład w rozwój kultury muzycznej naszego regionu - mówiła Katarzyna Janas-Cebulak. - Wasza muzyka nie tylko ubogaca życie kulturalne, ale też wzmacnia więzi społeczne i buduje poczucie dumy wśród mieszkańców. Niech kolejne lata przyniosą wam jeszcze więcej inspiracji i sukcesów - dodała.

Katarzyna Janas-Cebulak

Jej słowa znalazły odzwierciedlenie w wypowiedzi Andrzeja Guzika, wicestarosty krośnieńskiego, który mówił o znaczeniu orkiestry dla lokalnej społeczności.

- Kiedy słyszę dźwięki waszej muzyki, czuję, jak ożywa historia naszego regionu - powiedział Andrzej Guzik. - W każdej nucie, w każdym takcie, zawarta jest opowieść o naszych korzeniach, o naszej tożsamości. Jesteście nie tylko muzykami, ale strażnikami tradycji, przypominającymi nam o wartościach, które ukształtowały nas jako naród - o wierze, rodzinie i kulturze polskiej - dodał.

Wiesław Cymerman i Andrzej Guzik

Marek Klara, zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, podkreślił wyjątkowość orkiestry w skali regionu.

- Szczęśliwa ta gmina, szczęśliwa ta miejscowość i szczęśliwa ta jednostka, która może pochwalić się istnieniem orkiestry dętej - powiedział Marek Klara. - Bo już sam fakt istnienia przez 120 lat jest powodem do niebywałej dumy. A jeżeli jeszcze orkiestra potrafi grać, to jest to już nie byle co. Chciałbym Wam podziękować za to, że Wam się chce i za to, że potraficie. Chciałbym podziękować również Waszym rodzinom, ponieważ każda godzina poświęcona orkiestrze dętej przecież odbywa się ich kosztem - dodał Marek Klara.

Marek Klara

Rafał Bobala, wójt gminy Wojaszówka, nie krył dumy z osiągnięć orkiestry, jednocześnie żartobliwie odnosząc się do przyszłości zespołu.

- Przez 120 lat byliście duszą i sercem naszej społeczności, niezmiennie budząc podziw i szacunek. Patrząc na wasz zapał i energię, jestem pewien, że kolejne 120 lat będzie dla was jedynie rozgrzewką. Życzę wam nie tylko mocnych płuc, ale i pleców zawsze dętych pomyślnym wiatrem - powiedział Rafał Bobala.

Przemawia wójt Rafał Bobala

St. bryg. Zbigniew Nowak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, zwrócił uwagę na wyjątkowy charakter orkiestry, łączącej tradycje muzyczne i strażackie.

- Wasza historia to opowieść o niezwykłym połączeniu pasji do muzyki i oddania służbie społecznej - podkreślił st. bryg. Zbigniew Nowak. - Przez 120 lat byliście nie tylko muzykami, ale i strażakami, gotowymi zarówno do gry, jak i do niesienia pomocy. To właśnie ta dwojaka natura czyni was tak wyjątkowymi i cenionymi w naszej społeczności.

Wiesław Cymerman odbiera gratulacje

Sławomir Stefański, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Wojaszówce, poetycko ujął znaczenie orkiestry.

- Muzyka, którą tworzycie, to nie tylko dźwięki - to esencja życia naszej społeczności. Bez waszych melodii, bez rytmu, który nadajecie naszemu życiu, wiele ważnych momentów straciłoby swój blask. Jesteście jak przyprawy dodające smaku do codzienności - bez was życie byłoby znacznie uboższe.

Lucyna Pelczarska, Dyrektor GOKiR Wojaszówka, podkreśliła edukacyjną rolę orkiestry. - Wasza działalność to nie tylko koncerty i występy. To przede wszystkim nieoceniony wkład w edukację muzyczną kolejnych pokoleń. Dzięki wam młodzi ludzie odkrywają piękno muzyki, uczą się dyscypliny i pracy zespołowej. Jesteście żywym dowodem na to, że pasja i talent, pielęgnowane przez lata, mogą przynosić owoce przez całe pokolenia - powiedziała Lucyna Pelczarska.

Mieszkańcy Odrzykonia

Głos zabrali również m.in. Bartosz Bialik - Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Krośnie, łowczy okręgowy; Marian Guzek - łowczy z Koła Łowieckiego "Sokół" w Łączkach Jagiellońskich; Elżbieta Guzek - Przewodnicząca KGW w Odrzykoniu; członkowie zarządu Gminnego Klubu Sportowego "Zamczysko" Odrzykoń; Piotr Guzek - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Fredry w Odrzykoniu; Wiesław Wojnar - kapelmistrz Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej z Krosna; Maciej Filar - kapelmistrz Gminnej Orkiestry Dętej z Krościenka Wyżnego.

Specjalne podziękowania od członków orkiestry otrzymał Szymon Urbanek za wkład w organizację uroczystości.

Dzięki pasji i zaangażowaniu kolejnych pokoleń muzyków, orkiestra nie tylko przetrwała przez ponad wiek, ale nadal odgrywa kluczową rolę w życiu społeczności, łącząc tradycję ze współczesnością i inspirując młodych do kontynuowania tej cennej muzycznej spuścizny.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z sobotniej uroczystości.

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.