W środę 11 września w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym odbyło się wyjątkowe spotkanie Ambasadora Republiki Chorwacji w Polsce Tomislava Vidosevica, Honorowego Konsula Pawła Włodarczyka, przedstawicielami korpusu dyplomatycznego z licealistami.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Konsula Republiki Chorwacji oraz dyrektora szkoły Grażynę Szarama. - Należy nadmienić, że w 2022 r. została podpisana przez szkołę umowa o współpracy z Konsulatem Honorowym Chorwacji w Krakowie. Tematem przewodnim tej uroczystości było motto: Bez rozgowora ne ma zdrovog odnosa"( bez rozmowy i dialogu nie ma poprawnych relacji ). Należy podkreślić, że młodzież naszego liceum jako jedyna w Polsce wskutek powyższej umowy uczy się języka chorwackiego oraz jesteśmy pierwszą szkołą Polsce, w której jest dodatkowo nauczany język chorwacki - podkreśla z dumą Grażyna Szarama, dyr. Szkoły.

Część oficjalną rozpoczęły hymny Chorwacji i Polski. Uczennice prowadzące uroczystość przywitały przybyłych gości w ich języku. Zaprezentowały również dorobek młodzieży - dowód na udział w różnych formach projektowych , konkursach, warsztatach językowych w formie prezentacji na temat Chorwatów i ich ojczystego kraju. Ambasador Tomislav Vidoseviciem miał sposobność aby uroczyście wręczyć uczniom klasy IV SLO dyplomy uczestnictwa w zajęciah z języka chorwackiego za ubiegły rok szkolny. W bieżącym roku szkolnym nauka języka chorwackich przyjaciół odbywa się w klasach drugich i klasie trzeciej Społecznego Liceum.

Na wczorajszej uroczystości przemawiali kolejno :dyrektor szkoły, Konsul i Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce . Ambasador podziękował dyrektorce szkoły, całej społeczności szkolnej oraz Honorowemu Konsulowi Republiki Chorwacji za pracę i trud włożone w krzewienie języka chorwackiego i kultury jego kraju na Podkarpaciu. Ku zadowoleniu całej uczniowskiej społeczności Ambasador przedstawił propozycję udziału szkoły w projekcie chorwacko - polsko - ukraińskim oraz priorytetach działań na przyszłość. Znalazł się czas na miłą rozmowę i żarty. Także szkolni reporterzy przeprowadzili krótki wywiad z Panami: Tomislavem Vidoseviciem i Pawłem Włodarczykiem o spostrzeżeniach na temat mentalności Polaków, Chorwatów. podobieństwach i różnicach między tymi narodami. Uczniowie byli też ciekawi prozaicznych informacji z życia dyplomatów np.: jakie są ulubione potrawy polskie rozmówców?

Swój wkład do współpracy polsko -chorwackiej ma również dyrektor Zespołu Szkół Społecznych nr 2 im. Św. Franciszka z Asyżu. Pani Grażyna Szarama, która jako radna VIII kadencji Rady Miasta Rzeszowa byłą inicjatorką projektu uchwały, przyjętego jednogłośnie - nadania Parkowi kieszonkowemu przy ul. Sikorskiego imienia Przyjaźni Polsko - Chorwackiej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.