Najnowsze odkrycia podczas prac badawczych na terenie Teodorówki, gm. Dukla. Odsłonięto korony dawnego kościoła oraz budynków klasztornych.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu poinformował, że historię powstania najstarszego kościoła pw. św. Michała w Dukli należy wiązać z 1358 r., kiedy to miała miejsce pierwsza lokacja miejscowości. Informacja o tym znalazła się dokumencie dotyczącym drugiej lokacji Dukli, z 12 marca 1373 r., spisanego w Kobylanach. Dzięki badaniom archiwalnym prof. Michała Parczewskiego ustalono, że miejsce ulokowania pierwszej świątyni to teren dzisiejszej Teodorówki. Kościół został nawet oznaczony na mapie Miega z lat 1779-1783.

prace badawcze w Teodorówce

- Przeprowadzone na wiosnę 2024 r. nieinwazyjne badania archeologiczne pozwoliły na zidentyfikowanie całego założenia klasztornego. W XVIII w. Jerzy August Wandalin Mniszech, właściciel Dukli oraz marszałek nadworny koronny i starosta sanocki, lubaczowski, krzyczewski, białocerkiewski miał ufundować w tym miejscu żeński klasztor. Dzięki badaniom udało się zadokumentować zarys głównej świątyni, dwóch sąsiadujących ze sobą budynków, mur oraz przykościelny cmentarz - czytamy w informacji WUOZ w Przemyślu.

W sierpniu br. rozpoczęły się badania sondażowe. Przy badaniach archeologicznych zaangażowany jest przede wszystkim inicjator akcji, prof. Michał Parczewski oraz Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu z dr Pawłem Kocańdą przy współudziale Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Muzeum Historycznego Pałac w Dukli.

prace w Teodorówce

Pierwsze efekty prac badawczych były widoczne zaraz po odhumusowaniu terenu.

- Na odsłoniętym obszarze widoczne są korony budynków: kościoła św. Michała oraz dwóch sąsiadujących, budynków klasztornych. Po rozpoczęciu eksploracji pojawiły się również szkielety pochowanych tu mieszkańców Dukli. Dotychczas udało się zarejestrować 14 pochówków - informuje urząd konserwatorski w Przemyślu.

Prace badawcze trwają. Zdaniem badaczy, najprawdopodobniej to tu miał miejsce chrzest św. Jana z Dukli.




Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.