Pamięć o niezłomnych trwa - pierwszy dzień krośnieńskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych za nami.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, ustanowione w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Święto zostało wprowadzone na mocy ustawy podpisanej 9 lutego 2011 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Inicjatorem wyboru tej daty był ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie stracono siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", co miało symboliczny wymiar w kontekście walki o niepodległość Polski.
W Krośnie obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" rozpoczęły się dziś uroczystą Mszą Świętą o godzinie 12:00 w Bazylice Kolegiackiej - Farze, której przewodniczył ks. Paweł Bara. Po nabożeństwie uczestnicy wydarzenia udali się na ulicę Portiusa, gdzie na budynku dawnego aresztu Gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa znajduje się tablica "W hołdzie Ofiarom terroru komunistycznego". Po odegraniu Hymnu Polski Podziemnej okolicznościowe przemówienie wygłosił poseł Piotr Babinetz. Następnie harcmistrz Piotr Lubaś, dowódca harcerskiej asysty honorowej, odczytał Apel Pamięci. Pod tablicą delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze, a wydarzenie zakończył sygnał "Cisza".
Po tej części obchodów niektóre delegacje udały się na Cmentarz Komunalny w Krośnie, gdzie odbyło się złożenie wiązanek przy Obelisku Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Jutro, w ramach kontynuacji obchodów, w Auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie odbędzie się prelekcja dr. hab. Krzysztofa Kaczmarskiego z IPN Rzeszów pt. "Podziemie narodowe na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku". Po wykładzie zaplanowano projekcję filmu "Wołyniak, legenda prawdziwa", który przybliży historię jednego z bohaterów antykomunistycznego podziemia.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszych uroczystości:
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!