W galerii Ośrodka Kultury w Dukli otwarto wystawę "Mam ja konika" autorstwa Jarosława Wnęka, prezentującą wyjątkowe drewniane zabawki ludowe. Ekspozycja przenosi zwiedzających w świat tradycyjnego rzemiosła, ukazując kunszt rękodzielniczy i pasję artysty do folkloru.
W czwartek (13 marca) w galerii Ośrodka Kultury w Dukli odbyło się otwarcie wystawy drewnianych zabawek ludowych "Mam ja konika" autorstwa Jarosława Wnęka, artysty i rzeźbiarza specjalizującego się w ludowej twórczości.

Zgromadzeni goście mieli okazję nie tylko zobaczyć drewniane zabawki, ale również wysłuchać słów samego artysty, który opowiedział o swoich inspiracjach i procesie twórczym. Natchnieniem do powstania wystawy była mała figurka drewnianego konika, którą wykonał wiele lat temu, w warsztacie dziadka podczas wakacji spędzanych na wsi. Zgromadzona ekspozycja prezentuje bogactwo tradycyjnego rzemiosła, przedstawione są na niej stare zabawki, zebrane podczas poszukiwań etnograficznych, a także wykonane przez artystę i zdobione w charakterystyczny dla niego sposób.

Tworzone przedmioty są nie tylko estetycznie atrakcyjne, ale także funkcjonalne, takie drewniane zabawki mają w sobie coś wyjątkowego, zarówno pod względem formy, jak i jakości wykonania, co sprawia, że są cenione przez kolekcjonerów oraz miłośników rzemiosła ludowego. Twórczość Jarosława Wnęka to hołd dla tradycji, ale również dbałość o zachowanie rzemiosła, które ma coraz większą wartość w dobie nowoczesnych technologii i przemysłowej produkcji zabawek. Jego prace są symbolem pasji do folkloru oraz twórczości ludowej, którą stara się przekazać kolejnym pokoleniom.

Jarosław Wnęk - to młody i utalentowany twórca ludowy, który swoją pasję do sztuki ludowej rozwija od najmłodszych lat. Pochodzi ze Stępiny, niewielkiej miejscowości w Beskidzie Niskim, regionu o bogatych tradycjach folklorystycznych i rzemieślniczych. Od dzieciństwa miał kontakt z kulturą ludową, co miało ogromny wpływ na rozwój jego zainteresowań i pasji. Podejmuje różne formy i tematy ludowe, tworzy w technice haftu i snycerstwem, tworzy tradycyjne ozdoby ludowe, jak słomiane pająki czy pisanki wielkanocne. Oprócz rękodzieła jest również utalentowanym muzykiem ludowym, gra na skrzypcach, śpiewa i tańczy w Zespole Ludowym "Twierdzanie", a także śpiewa w Chórze "Sokół" z Frysztaka. W 2024 roku ukończył Policealne Studium Animatorów Kultury w Krośnie kształcąc się w zawodzie animatora kultury regionalnej.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej w Dukli, ul. Trakt Węgierski 38 do dnia 04 kwietnia 2025 roku.

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.