Od ćwierć wieku jest szczególnym ambasadorem kultury ludowej. W niedzielę (23 marca) kapela ludowa "Rymanowianie", wraz z zaproszonymi gośćmi, świętowała dwudziestopięciolecie działalności.
Kapela ludowa "Rymanowianie" już ponad 25 lata działa na niwie kultury ludowej, stając się przez te lata doskonałym ambasadorem rodzimej kultury ludowej, propagując tradycje Podkarpacia, a szczególny nacisk kładąc na region krośnieński i sanocki. Dzięki zaangażowaniu członków zespołu udało się odtworzyć i ocalić od zapomnienia wiele melodii i przyśpiewek.
Historia kapeli rozpoczęła się w 1999 roku i trwa nieprzerwanie do dzisiaj.
Kapela Ludowa "Rymanowianie" z dyrektorką GOK Danutą Litarowicz (2002 rok, fot. Andrzej Józefczyk) - Bardzo trudno w krótkim czasie streścić to, co się działo w ciągu 25 lat. Może raz było lepiej, raz gorzej, ale zawsze było świetnie. Początki to przełom roku 1998 i 1999. Pamiętam, że pierwszy koncert zagraliśmy 8 marca 1999, później był występ 3 maja, Dni Rymanowa i dalej się już potoczyło trwa już ponad ćwierć wieku - mówi z uśmiechem wieloletni kierownik kapeli "Rymanowianie" Zbigniew Zbigniew Zielonka.
Kapela ludowa "Rymanowianie" w zimowej scenerii przy "Domu pod Lipą" w Rymanowie-Zdroju (2002 rok, fot. Andrzej Józefczyk)
W ciągu ponad 25 lat przez kapelę przewinęło się 38 muzyków, a "Rymanowianie" dali ponad 500 koncertów, które zostały udokumentowane przynajmniej jednym zdjęciem.
- W przeliczeniu daje to średni ponad dwadzieścia koncertów rocznie, choć zdarzało się, szczególnie w późniejszym okresie naszej działalności, tych koncertów było i czterdzieści - opowiada Zbigniew Zielonka.
"Rymanowianie" koncertowali w różnych miejscach w Polsce, ale również poza granicami: Słowacja, Ukraina, Litwa, Węgry. Przywozili nagrody i wyróżnienia między innymi z Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Z okazji pięknego jubileuszu, minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska przyznała kapeli specjalną nagrodę finansową w wysokości 20 tys. zł. List gratulacyjny w imieniu minister na ręce Zbigniewa Zielonki złożył poseł Marek Rząsa.
Podczas obchodów jubileuszowych życzenia kapeli złożyli posłowie Marek Rząsa i Piotr Uruski; w imieniu europosłanki Elżbiety Łukacijewskiej - Katarzyna Rysz-Jęczkowska, w imieniu posłanki Joanny Frydrych - Damian Frydrych; przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz wraz z wiceprzewodniczącą Joanna Bril; radny Sejmiku Mateusz Lechwar - również w imieniu europosła Bogdana Rzońcy; radny Rady Powiatu Krośnieńskiego Krzysztof Buczek; burmistrz gminy Rymanów Grzegorz Wołczański; prezes Uzdrowiska Rymanów S.A. Małgorzata Szeliga; dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie Joanna Ziemiańska-Kielar wraz z Aliną Pulnar z GOK, która prowadziła galę jubileuszową; byli burmistrzowie gminy Rymanów Jan Rajchel i Wojciech Far baniec, którzy złożyli życzenia również w imieniu byłego zastępcy burmistrza Jana Materniaka, radnego Andrzeja Pitrusa i byłej dyrektor GOK Agnieszki Niemczyk; była dyrektorka GOK w Rymanowie Danuta Litarowicz, która 21 lat opiekowała się kapelą; przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z gminy Rymanów oraz przedstawiciele chóru "Koloryt", kapel ludowych "Duklanie" i "Bukowianie", klubu seniora z Rymanowa.
W trakcie niedzielnego wieczoru, specjalnie dla jubilatów, zaśpiewał chór Koloryt z Rymanowa pod dyrekcją dr Iwony Tylki oraz dwie zaprzyjaźnione z Rymanowianami kapele: Bukowianie z Bukowska i Duklanie z Dukli.
Nie mogło również zabraknąć toastu i tradycyjnego "Sto lat".
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!