OSP Odrzykoń zademonstrowała możliwości nowoczesnej łodzi na rzece Wisłok - sprzęt ma wspierać działania ratownicze i lokalne inicjatywy.
Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Odrzykoniu po raz pierwszy mieli okazję przetestować nową łódź ratowniczą na wodach rzeki Wisłok w miejscowości Wojkówka. Próba miała miejsce w niedzielę (23 marca), podczas wydarzenia integracyjnego dla mieszkańców gminy Wojaszówka, obejmującego spacer po okolicy oraz wspólne morsowanie.
Łódź ratownicza UNIBOOT model "Oberwinter" została przekazana strażakom w grudniu 2024 roku w ramach projektu "Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Wojaszówka poprzez doposażenie w sprzęt". Środki na jej zakup pochodziły z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, a także z budżetu Gminy Wojaszówka.
Łódź ma długość 4,30 m i szerokość 1,50 m. Napędzana jest silnikiem o mocy 6 KM, a jej konstrukcja pozwala na poruszanie się po wodach o głębokości zaledwie 18 cm. Transportowana jest na jednoosiowej przyczepie.
dh Paweł Gaj
Jak wyjaśnia naczelnik OSP Odrzykoń dh Paweł Gaj, łódź została zaprojektowana z myślą o działaniach w trudnych warunkach powodziowych. - Jest to łódź typowo powodziowa, przystosowana do ewakuacji osób poszkodowanych, do dowożenia worków z piaskiem. Jest łodzią płaskodenną, której wystarczy tylko do płynięcia 18 cm wody. Jest to sprzęt bardzo mobilny i przydający się, zwłaszcza tutaj u nas na naszych rzekach częściowo o charakterze górskim, gdzie poziom wody często jest niski - mówi dh Paweł Gaj.
Dzisiejsze testy były także okazją do zapoznania się ze specyfiką obsługi łodzi przez strażaków oraz jej przygotowaniem do realnych działań ratowniczych. Dh Paweł Gaj zaznaczył, że ma nadzieję, iż łódź nie będzie musiała być używana podczas powodzi, lecz posłuży przede wszystkim do ćwiczeń i zabezpieczania wydarzeń lokalnych. - Dzisiaj sprawdzamy łódź i na pewno próby się przydadzą, bo już w przyszłym tygodniu weźmiemy udział w sprzątaniu Wisłoka, które odbędzie się na terenie naszej gminy. Będziemy pomagać w podejmowaniu śmieci z rzeki - dodaje dh Paweł Gaj.
Sternik tej łodzi nie musi posiadać uprawnień motorowodnych, co znacząco ułatwia jej wykorzystanie w działaniach OSP. Jej wyposażenie obejmuje m.in. wiosła, koło ratunkowe, linę niezatapialną o długości 200 metrów oraz uchwyty umożliwiające montaż deski ortopedycznej, co usprawnia ewakuację poszkodowanych. Możliwe jest również zamontowanie schodów do działań przy budynkach. - Nie jest "goła" łódź, jest praktycznie z maksymalnym wyposażeniem - zaznacza dh Paweł Gaj.
OSP Odrzykoń należy do nielicznych jednostek na Podkarpaciu, które posiadają tego typu nowoczesną łódź, co stanowi istotne wzmocnienie potencjału ratowniczego w regionie.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!