Do podkarpackiej policji trafił nowy wierzchowiec Spiro.
Dzięki finansowemu wsparciu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie wraz z podległymi nadleśnictwami oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie wraz z nadleśnictwami, których obszar działania znajduje się na terenie województwa podkarpackiego, a także środkom pochodzącym z budżetu Policji, możliwy był zakup nowego wierzchowca. Spiro to 4-letni ciemnogniady wałach rasy holsztyńskiej. Właśnie zasilił szeregi policji konnej w garnizonie podkarpackim. Gdy tylko zwierzę zaadaptuje się w nowym miejscu, rozpocznie szkolenie, po którym wyruszy ze swoim opiekunem w policyjny patrol.

Próby i wstępne szkolenie nowego wałacha będzie trwało 30 dni i zostanie przeprowadzone na terenie Stadniny Koni Leśna Wola w Głogowie Małopolskim. Po jego zakończeniu, koń rozpocznie szkolenie w celu wydania atestu I stopnia. On zezwoli zwierzęciu na pełnienie służby w ruchu miejskim o małym natężeniu i przy zabezpieczaniu imprez masowych o niskim stopniu ryzyka.

Spiro koń

Ogniwo Konne Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie z siedzibą w Zaczerniu, tworzy sześciu funkcjonariuszy oraz jeden pracownik cywilny - instruktor jazdy konnej. Ogniwo konne posiada siedem koni służbowych. Sześć posiada atest II stopnia, zezwalający na pełnienie służby patrolowej w ruchu miejskim o dużym natężeniu, jak również upoważnia do działań w oddziałach i pododdziałach zwartych Policji, związanych z przywracaniem naruszonego porządku publicznego.

Policjanci-jeźdźcy i konie służbowe, pełnią służbę w rejonach trudno dostępnych dla patroli pieszych i zmotoryzowanych. Swoje zadania realizują głównie na terenach zielonych m.in. parkach, lasach czy terenach przywodnych. Biorą również udział w akcjach poszukiwawczych. Policyjni jeźdźcy współdziałają z funkcjonariuszami Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie podczas zabezpieczania meczów i innych imprez masowych na terenie województwa podkarpackiego.

Patrole Policji konnej doskonale sprawdzają się podczas patrolowania terenów leśnych. Tego typu służba oddziałuje nie tylko prewencyjnie na potencjalnych sprawców przestępstw i wykroczeń, ale także ma wpływ na przeciwdziałanie szkodnictwu leśnemu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.