Ruszyła 22. edycja Szlachetnej Paczki. Wśród 620 rejonów w Polsce jest i powiat krośnieński, jeden z największych rejonów w naszym kraju. Jak można pomóc?
Do Szlachetnej Paczki włączane są rodziny biedne z trudnymi sytuacją materialną. Szczególną uwagę zwraca się na historię rodziny i przyczyny sytuacji, dochód przypadający na jednego członka rodziny oraz, czy rodzina podejmuje jakieś kroki, by zmienić swoją sytuację.

Od września 35 wolontariuszy odwiedzało rodziny z miasta Krosna i wszystkich gmin powiatu krośnieńskiego. Gabriela Kuźnar, koordynatorka Regionalną (rejony: Strzyżów, Jasło, Sanok, Brzozów, Krosno), liderka powiatu krośnieńskiego i wolontariuszka podkreśla, że celem akcji jest mądra pomoc, która daje szanse na zmianę.

- Do Szlachetnej Paczki zostało zgłoszonych 275 rodzin. Dotychczas do projektu włączyliśmy 148 rodzin, dla których Szlachetna Paczka będzie impulsem do zmiany i pozwali im "stanąć na nogi". Od 12 listopada, czyli otwarcia bazy 114 rodzin znalazło już swojego darczyńcę. Wolontariusze jednak odwiedzają dalej rodziny w potrzebie, dlatego codziennie w bazie pojawiają się nowe historie. Nie wszystkie rodziny otrzymają pomoc. 81 zostało odrzuconych ze względu na zbyt wysoki dochód, brak chęci do zmiany, czy długoletnie bezrobocie, a bardziej lenistwo - podkreśla Gabriela Kuźnar.

Szlachetna paczka Krosno

Wolontariusze Szlachetnej Paczki docierają do rodzin, dla których głód, chłód i strach o jutro to chleb powszedni. Wśród nich jest m.in. rodzina pani Elżbiety. Po rozstaniu z mężem, który nadużywał alkoholu, zajęła się samodzielnie dwoma synami. Była kucharką i choć żyli oszczędnie, nie głodowali. Wszystko zmieniło się, kiedy pani Elżbieta podupadła na zdrowiu. Dziś kobieta porusza się o kulach, o powrocie do pracy nie ma mowy, a budżet rodzinny skurczył się tak drastycznie, że po odliczeniu wydatków na mieszkanie i leki, zostaje im niecałe 7 zł dziennie na osobę. Teraz nie wystarcza im na podstawowe zakupy spożywcze. Marzenie chłopców? Piętrowe łóżko "żeby nie spać na podłodze, na rozkładanym materacu".

- Trudy codzienności dotykają każdego z nas, ale są też tacy, którzy nie mogą liczyć na zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb. Warto im pomagać, wspólnie ze Szlachetną Paczką - mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, które odpowiada za organizację Szlachetnej Paczki.

Szlachetna paczka Krosno

Darczyńcą przygotowującym Szlachetną Paczkę może zostać każdy. Wejść na https://www.szlachetnapaczka.pl/ i wybrać rodzinę.

Wystarczy zebrać bliskich, kolegów z pracy czy szkoły i wspólnie przygotować Szlachetną Paczkę, która stanie się realnym, skrojonym na miarę potrzeb wsparciem dla wybranej rodziny. W ubiegłej edycji jedną paczkę robiło średnio 31 osób. Przygotowując ją w gronie współpracowników, znajomych czy domowników, dużo łatwiej jest skompletować niezbędne produkty i podzielić się z potrzebującymi z najbliższej okolicy, którzy mają w życiu trudniej.

Więcej informacji można uzyskać na: https://www.facebook.com/SzPKrosno lub pod numerem telefonu: 516 978 450.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.