Zielona energia dla rolników
07.02.2023 11:32Podkarpacie
Od 31 stycznia br. rolnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie modernizacji swych gospodarstw w ramach tzw. zielonej energii.
Tereny zielone na panele słoneczne
Fotowoltaika jest coraz częściej wykorzystywana w rolnictwie jako sposób na generowanie własnej, zrównoważonej i tańszej energii elektrycznej. Wiele gospodarstw rolnych posiada duże powierzchnie zielonych terenów, które można wykorzystać do instalacji paneli słonecznych. Fotowoltaika jest warta rozważenia dla rolników, którzy chcą poprawić rentowność swojego gospodarstwa, wesprzeć środowisko i uzyskać niezależność energetyczną. Zanim jednak zdecydują się na instalację paneli słonecznych, ważne jest, aby dokładnie zrozumieć wszystkie związane z tym koszty i korzyści oraz aby skonsultować się z profesjonalistą.
Energia odnawialna dla gospodarstw rolnych
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi utworzyło program wsparcia energii odnawialnej w ramach modernizacji gospodarstw rolnych.
Wysokość dofinansowania
Maksymalna wysokość dofinansowania, które obejmuje zakup instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kilowatów wraz z magazynami energii, systemami inteligentnego zarządzania nią i pompą ciepła, to 150 tys. zł.
Dofinansowanie może pokryć 60 proc. kosztów kwalifikowalnych inwestycji w przypadku młodych rolników i 50 proc., jeśli chodzi o pozostałych właścicieli gospodarstw.
Kontrowersje wokół "fotowoltaiki parafialnej"
Ważne informacje
Wnioski o dofinansowanie można składać do 1 marca - osobiście w powiatowych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, za pośrednictwem poczty lub w formie elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą. Ostateczny termin realizacji inwestycji to 30 czerwca 2025 roku i nie ma możliwości jego wydłużenia.
Utylizacja instalacji
Wicepremier Henryk Kowalczyk poinformował, że obowiązek utylizacji będzie spoczywał na właścicielu, ale nie wykluczył możliwości wprowadzenia rządowych dopłat, tak jak było to w przypadku usuwania pokryć dachowych wykonanych z azbestu.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Autor: opr. /AJ/
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!