Fundacja Humanitarna Folkowisko szkoli specjalistki z Ukrainy
16.05.2023 18:42Podkarpacie
Fundacja Humanitarna Folkowisko wraz z izraelską organizacją NATAN już po raz 13. zorganizowali szkolenia dla ukraińskich psycholożek, pracownic socjalnych i społecznych, osób, które na co dzień niosą pomoc innym. Jaki cel mają te szkolenia?
Trening dla trenerów
Nowa rzeczywistość dotknęła mieszkańców Ukrainy niespodziewanie i gwałtownie, a to ogromnie wpłynęło na ich zdrowie psychiczne, dlatego razem z izraelską organizacją NATAN oraz polską grupą TROP, Fundacja Humanitarna Folkowisko prowadzi szkolenia z cyklu "Train the Trainers". Szkolone są osoby, które pracują w zawodach obejmujących pomoc na rzecz innych tj. psychologowie, pracownicy społeczni, nauczyciele, edukatorzy.
Organizacja NATAN zrzesza wśród swoich wolontariuszy psychologów, którzy swoje doświadczenia nabierali np. Strefie Gazy i innych miejscach, w których wojna i konsekwencje z nią związane są codziennością mieszkańców tych przestrzeni. Izraelscy specjaliści wiedzą, w jaki sposób zapobiegać, rozpoznawać i radzić sobie z pierwszymi objawami traumy, dlatego taka wiedza jest niezbędna dla żyjących w nowej rzeczywistości mieszkańców Ukrainy.
Pomagać innym, nie szkodząc sobie
Grupa Trop to organizacja z Polski zajmująca się organizacją warsztatów, programów rozwojowych i coachingiem, która we współpracy z Fundacja Humanitarną Folkowisko prowadzi zajęcia, które mają na celu nauczyć, w jaki sposób pomagać, aby nie zaszkodzić sobie.
- Wolontariat i pomoc na rzecz innych to ciężka praca, która niejednokrotnie stawia nas w sytuacji, w której chcemy zrobić jak najwięcej dobrego, nawet kosztem swojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Myślimy sobie, że osoba, która doznała krzywdy, zasługuje na 100% naszej uwagi, wsparcia i współczucia. Zapominając w tej sytuacji o swoim komforcie, z czasem, przestajemy być użyteczni, wypalamy się, bo po prostu nie zadbaliśmy w tym wszystkim o nas samych. Te szkolenia docierają nie tylko do ukraińskiej grupy szkoleniowej, ale również do nas, wolontariuszy, pracowników humanitarnych, którzy całą swoją energię przeznaczają na rzecz pomocy innym - mówi Marcin Piotrowski, założyciel Fundacji Humanitarnej Folkowisko.
Nieprzerwana pomoc
Wraz z pierwszym dniem pełnoskalowej wojny w Ukrainie członkowie Fundacji Humanitarnej Folkowisko stanęli na pierwszej linii pomocy uchodźcom, organizując pomoc mieszkaniową, tworząc miasteczko humanitarne po ukraińskiej stronie przejścia granicznego Budomierz- Hruszów oraz Krakowiec- Korczowa, a także wywożąc tony pomocy humanitarnej w głąb UA. Przez pierwszy miesiąc wojny Fundacja Humanitarna Folkowisko wysłała do potrzebujących w Ukrainie blisko 2000 ton pomocy humanitarnej, która dotarła do najbardziej potrzebujących w miastach takich jak Mariupol, Kijów, Charków, Sumy czy Chersoń. Pokazuje to skuteczność wolontariuszy i organizacji pozarządowych, które na pierwszy plan przekładają pomoc potrzebującym ????.
Kiedy pomoc humanitarna została bardziej ustrukturyzowana i nabrała lepszej organizacji, Folkowisko rozszerzyło swoje działania.
Fundacja jest inicjatorem takich akcji jak:
Ambulatorium w Nahaczowie - 26 lutego w ukraińskiej wsi Nahaczów zostało otworzone ambulatorium i Centrum Edukacji Transgranicznej. Nahaczów to blisko trzytysięczna wieś na zachodzie Ukrainy, oddalona o 13 kilometrów od przejścia granicznego Budomierz-Hruszów. Władze tego miejsca starają się jak najbardziej rozwinąć infrastrukturę i sprostać potrzebom mieszkańców, dlatego od lat planowali wykorzystać budynek po starym kołchozie w celu wybudowania przychodni lub ambulatorium. Na planach się skończyło. Do czasu aż do pomocy wkroczyła Fundacja Humanitarna Folkowisko.
Remont budynku tego miejsca wykonany został przez lokalnych mieszkańców oraz wolontariuszy Fundacji Humanitarnej Folkowisko. Pracownicy ambulatorium to również społeczność tej wsi. Lekarz rodzinny, trzy pielęgniarki, laborantka, masażysta, a w przyszłości również dentysta - to właśnie personel medyczny przychodni w Nahaczowie.
Na ten moment gabinety uzupełnione są o podstawowe narzędzia pracy, w tym leki i sprzęt medyczny. Regularnie dostarczane będą do tego miejsca niezbędne produkty, po to, aby ambulatorium mogło działać i rozwijać się.
Centrum Edukacji Transgranicznej - miejsce to przeznaczone zostanie właśnie do szkoleń psychologicznych, które dotychczas odbywały się w Chutorze Gorajec na Podkarpaciu, gdzie uczestniczki szkoleń były przez Fundację transportowane. Teraz, kiedy w Nahaczowie znajduje się przestrzeń szkoleniowa tj. Centrum Edukacji Transgranicznej, warsztaty mogą odbywać się również w Ukrainie, co pozwoli poszerzyć dotarcie do większej liczby potrzebujących pomocy psychologicznej.
Ochrona ukraińskiego dziedzictwa kultury - Fundacja Folkowisko nie zapomina również o dziedzictwie kulturowym Ukrainy. Instytucja Smithsonian i The Kosciuszko Foundation wraz z Fundacja Humanitarna Folkowisko połączyły siły, aby pomóc ochronić i zachować ukraińskie dziedzictwo kulturowe, aby zapobiec jego stracie podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej. Większość eksponatów, w szczególności we Lwowie, została ewakuowana i potrzebne są odpowiednie warunki do ich zachowania. W związku z tym powyższe organizacje przekazały do Muzeum Narodowego we Lwowie nawilżacze i osuszacze, generatory i sprzęt niezbędny do ochrony dzieł sztuki.
Victory Gardens - projekt zakładał zbiórkę nasion i dostarczenie ich przygranicznym mieszkańcom, tak, aby mogli zaopatrzyć swoje ogrody, trawniki i przydomowe poletka.
Books not bombs - czyli, zbiórka książek z Ukrainy i ich dystrybucja do polskich szkół i bibliotek, gdzie trafiło setki tysięcy dzieci i dorosłych z Ukrainy.
Life Boxy - pudełka pełne najpotrzebniejszych produktów, które nazywamy Life Boxami. Przeznaczone są dla rodzin i zapewnić im mają wyżywienie przez przynajmniej tydzień. Oprócz jedzenia znajdują się tam środki higieny, baterie i listy ze wsparciem. Dzięki wsparciu partnerów, Fundacji udało się dotrzeć do rodzin, które znajdują się w najbardziej zagrożonych rejonach w Ukrainie. Przez pół roku przekazali ponad 4 tysiące life boxów.
Agregaty - poprzez ataki na infrastrukturę krytyczną w miesiącach zimowych Rosja próbuje terroryzować ludność cywilną Ukrainy. Brak prądu, ogrzewania Internetu paraliżuje całe regiony. Folkowisko już latem rozpoczęła wysyłkę agregatów do Ukrainy. Dzięki wsparciu Fundacji Kościuszkowskiej, Folkowisko wsparło już kilkanaście szkół, a dzięki indywidualnym donatorom kilka szpitali. W sumie przekazali już ponad 150 agregatów różnej mocy.
Źródło: inf. prasowa
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!