Jak wyglądał alfabet paleohebrajski, co ma wspólnego król Jagiełło z rozwojem języka polskiego, kto i gdzie po raz pierwszy wydrukował całą Biblię po polsku? Na te i inne pytania związane z rozwojem piśmiennictwa w przekładach Biblii odpowiedź znajdziemy, odwiedzając wystawę tłumaczeń Biblii, która po raz pierwszy zawita do Iwonicza.
Ekspozycja pochodząca z prywatnych zbiorów będzie dostępna do obejrzenia od 1 lipca w dawnym zborze ariańskim na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Iwoniczu.

Na wspomnianą wystawę tłumaczeń składa się około 100 zabytkowych wydań Pisma Świętego i kilkadziesiąt wydań współczesnych. Wystawa przedstawia 3500 lat historii - najpierw spisywania, a następnie tłumaczeń Pisma Świętego na język grecki, łacinę, a także języki narodowe państw nowożytnych. Zwiedzający poznają długą historię, jaką Biblia przeszła od spisywania jej na papirusie, aż po współczesne przekłady, np. na slang młodzieżowy.

Zabytkowe eksponaty w Parku Załuskich w Iwoniczu

Wydarzeniu towarzyszyć będzie również druga wystawa, przedstawiająca historię i piśmiennictwo braci polskich.

Zabytkowe eksponaty w Parku Załuskich w Iwoniczu

Niecodzienne eksponaty będzie można oglądać do końca wakacji (31 sierpnia) od niedzieli do piątku (w wyjątkiem poniedziałków) w godzinach 10:00 - 18:00 oraz w soboty 14:00 - 18:00 na terenie zespołu pałacowo-parkowego Pałacu Załuskich Uniwersytetu Rzeszowskiego, ul. Zadwór 2 w Iwoniczu, w miejscu, gdzie dawniej mieścił się zbór braci polskich. Wstęp jest bezpłatny.

Zabytkowe eksponaty w Parku Załuskich w Iwoniczu

Informacja o obiekcie: Obiekt, gdzie umiejscowiona będzie wystawa, to dawny zbór braci polskich - powstały pod koniec XVI wieku zbudowany przez Jakuba Sienieńskiego, założyciela słynnej Akademii Rakowskiej. Jedną z atrakcji obiektu jest umieszczony w ścianie budynku zegar słoneczny. Po wieku od powstania budynek został zamieniony w spichlerz. Obecna wystawa jest okazją do odwiedzenia tego zabytkowego obiektu, który - co ciekawe - jest o około 300 lat starszy od samego Pałacu Załuskich.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.