W dniu 15 sierpnia obchodzone jest uroczyste Święto Plonów. To nie tylko okazja do wspólnego świętowania, ale także moment refleksji nad znaczeniem pracy w rolnictwie oraz nad harmonią między człowiekiem a przyrodą.
Dzień 15 sierpnia jest dniem szczególnym dla Polski i Polaków. Wtedy to w Kościele Katolickim obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywaną świętem Matki Boskiej Zielnej. Wówczas przypada także Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę "Cudu nad Wisłą" zwycięskiej Bitwy Warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

Corocznie tego dnia w Gminie Jedlicze, wspólnie z mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi obchodzimy Święto Plonów. Nie inaczej było tym razem, kiedy to w świąteczne wtorkowe, upalne popołudnie dziękowaliśmy Opatrzności za plony, a rolnikom za trud ich pracy.

Dożynki rozpoczęła dziękczynna msza święta w Kościele Parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego w Jedliczu, koncelebrowana przez proboszcza ks. Tadeusza Deca oraz proboszcza parafii pw. św. Józefa w Żarnowcu ks. Wojciecha Sabika.

Po wysłuchaniu Słowa Bożego, wspólnej modlitwie i poświęceniu brogów, efektowny orszak któremu przewodzili Starostowie Dożynek Państwo Paulina i Kamil Bril z Żarnowca, przeszedł na Plac Targowy "Mój Rynek", gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Dożynki Gminy Jedlicze

Otwarcia Dożynek dokonał Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury im. Bronisławy Betlej w Jedliczu Zygmunt Jerzyk wraz ze Starostami i Zastępcą Burmistrza Gminy Jedlicze Rafałem Gomułką, który w imieniu Burmistrz Jolanty Urbanik zwrócił się do wszystkich zebranych:

- Uroczystość dożynkowa to piękne, radosne święto jednoczące całą wspólnotę. Każdy z nas korzysta z owoców trudnej pracy rolników więc co roku w Gminie Jedlicze, w święto Matki Boskiej Zielnej, spotykamy się razem w tak dużym i przyjaznym gronie by cieszyć się darami Opatrzności, jakimi nas obdarza oraz podziękować i uścisnąć spracowaną dłoń tych, którzy zebrali te wszystkie plony. Dożynkom zawsze towarzyszy symbolika chleba, który nie tylko dodaje siły, ale sprawia, że łączymy się przy wspólnym stole, wyznając podobne wartości, tak niezwykle istotne dla każdego z nas. Trwajmy niezmiennie przy tym co ważne dla każdego Polaka, dbajmy o rodzinę, miłość i wzajemny szacunek, a bochenek chleba niech będzie tego symbolem.
Życzę wszystkim Państwu i Państwa rodzinom zdrowia, wszelkiej pomyślności i satysfakcji. Z całego serca dziękuję za umiłowanie naszej Ojczystej Ziemi, szacunek do tradycji, której wyrazem są cudowne brogi przygotowane przez delegacje z sołectw i osiedli Jedlicza. Dziękuję także za niezwykłą otwartość jakiej doświadczam na co dzień od naszych Mieszkańców.


Dożynki Gminy Jedlicze

Po wspólnym poczęstunku nadszedł czas na tradycyjne obrzędy dożynkowe, kiedy to na ręce Wiceburmistrza, Starostowie Dożynkowi oraz poszczególne delegacje składały owoce pracy rolników. Wśród delegacji gościli reprezentanci gospodarzy z Piotrówki, Jedlicza-Męcinki, Dobieszyna, Jedlicza-Centrum, Chlebnej, Żarnowca, Podniebyla, Porąb, Potoka, Długiego (Delegacje Sołectwa i Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej), Jaszczwi, Osiedlowego Koła Kobiet Jedlicze-Borek, Koła Gospodyń Wiejskich Jedlicze-Borek oraz Samorządowego Domu Pomocy Społecznej w Jedliczu.

Zastępca Burmistrza Rafał Gomułka wręczył przedstawicielom delegacji specjalnie przygotowane na ten dzień podziękowania, a także uhonorował rolników poprzez wręczenie pamiątkowych dyplomów i upominków. W międzyczasie złożone tradycyjne kołacze oraz chleby dożynkowe zostały pokrojone i podzielone wśród uczestników, czym sprawnie zajęli się pracownicy GOK-u i Starostowie.

Dożynki Gminy Jedlicze

W części artystycznej prezentowały się zespoły śpiewacze "Jarzębina" z Piotrówki i "Magnolia" z Podniebyla oraz kapela podwórkowa "Tanie Dranie", a poprzedził ją niespodziewany, ale jakże sympatyczny występ Pani Stanisławy Telesz, mieszkanki jedlickiego SDPS. Pani Stanisława zaprezentowała swoje umiejętności wokalne i dała pokaz gry na harmonijce ustnej, czym urzekła publiczność, która nie pozostała dłużna i nagrodziła seniorkę gromkimi brawami.

Gdy zespół InoRos dotarł już do Jedlicza wszyscy zebrani usłuyszeli, że na scenie wystąpi także Liber - raper i autor tekstów, znany ze współpracy z sympatycznymi góralami. Tak wzmocniony skład sprawił, że ci którzy byli do samego końca nie mieli czego żałować. Zespół zagrał i wspólnie z publicznością zaśpiewał między innymi takie utwory jak "Czyste szaleństwo", "Piątunio", "Piękne życie, czy "Armani".

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.