Wizyta władz Politechniki Rzeszowskiej w Wietnamie zaowocowała podpisaniem umowy na lata 2023-2028 z firmą Vintraco JSC, w ramach której kandydaci z Wietnamu będą się kształcić na rzeszowskiej uczelni.
Dyplomy uczelni europejskich są wysoko punktowane w procesie rekrutacji kandydatów na stanowiska kierownicze w firmach wietnamskich. Politechnika Rzeszowska współpracuje z Vintraco JSC, kształcąc przyszłych pracowników administracji dla wietnamskich instytucji z branży lotniczej.

Podpisanie umowy



Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z firmami w Wietnamie sięga roku 2016 r., kiedy to została podpisana pierwsza umowa z partnerami kooperującymi z Vietnam Airlines. 16 października 2023 r. rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik podpisał umowę, która jest kontynuacją długotrwałej współpracy z instytucjami w Wietnamie. Rozmowy dotyczyły omówienia zasad dalszej współpracy, zwiększenia liczby przyjmowanych kandydatów na studia oraz kształcenia pilotów.

Uczestnikami byli rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, prof. PRz, dyrektor Centrum Języków Obcych mgr Katarzyna Kania, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej mgr Edyta Ptaszek. Instytucję partnerską reprezentowali dyrektor Vintraco JSC Do Minh Tam, wicedyrektor Nguyen Dinh Ba, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej Luong Hoang Ha, koordynator umowy Luong Tuan Duc.

Wizyty na wydziałach



Podczas dwudniowego pobytu na Politechnice Rzeszowskiej członkowie delegacji spotkali się z młodzieżą studiującą na uczelni, zwiedzili miasteczko akademickie i bibliotekę, zapoznali się z warunkami zakwaterowania i korzystania z infrastruktury uczelnianej oraz odbyli spotkania na wydziałach i w laboratoriach.

Spotkanie na Wydziale Zarządzania poświęcone było ustaleniom warunków dalszego kształcenia na najczęściej wybieranych przez kandydatów z Wietnamu kierunkach: zarządzanie oraz finanse i rachunkowość. W spotkaniu uczestniczyli prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, dziekan WZ dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, prof. PRz, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej mgr Edyta Ptaszek. W sali Rady Wydziału Zarządzania delegacja spotkała się z członkami rady dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości.

Następnie goście wysłuchali prezentacji i pokazu eksperymentów w Laboratorium Towaroznawstwa, Laboratorium Kryminalistyki i Rozszerzonej Rzeczywistości. Pokazano wybrane doświadczenia dotyczące towaroznawczej oceny żywności. W celu przybliżenia tematyki badań przeprowadzanych w tych laboratoriach zaprezentowano proces ozonowania żywności, omówiono także proces pomiaru luminancji do oceny zawartości tłuszczu w produktach mięsnych. Laboratorium Badań Kryminalistycznych zaprezentowało sposoby zabezpieczania śladów linii papilarnych i innych dowodów pozostawianych na miejscu przestępstwa.

W Laboratorium Sieci Komputerowych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki goście mieli możliwość obejrzenia stanowiska Internetu Wszechrzeczy (IoE) tworzącego unikatowy system do powadzenia badań podstawowych, eksperymentalnych prac rozwojowych i świadczenia usług o charakterze komercyjnym w zakresie wysokowydajnych systemów i sieci komputerowych z uwzględnieniem problematyki cyberbezpieczeństwa. Następnie zwiedzili

Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości dla studentów i pracowników do realizacji projektów oraz prac dyplomowych w zakresie wirtualnej rzeczywistości oraz Laboratorium Naukowo-Badawcze i Dydaktyczne AssecoLab realizujące badania oraz prace dotyczące zagadnień z zakresu optymalizacji kodu zaawansowanych aplikacji, projektowania, implementacji i optymalizacji systemów informatycznych klasy enterprise zbudowane wspólne z Asseco Poland SA z siedzibą w Rzeszowie.

Delegacja z Wietnamu odwiedziła też kluczowe laboratoria Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej zlokalizowane na terenie Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Podczas wizyty goście z Wietnamu mieli możliwość zapoznania się z sprzętem badawczym i dydaktycznym stosowanym do prowadzenia działalności naukowo-badawczej oraz zajęć dydaktycznych na wszystkich specjalnościach kierunku lotnictwo i kosmonautyka. W Laboratorium Konstrukcji Samolotu, Laboratorium Silników Lotniczych oraz Laboratorium Aerodynamiki goście obejrzeli samoloty PZL M-20 Mewa i TS-11 Iskra, a także śmigłowiec PZL W-3 Sokół oraz turbinowe silniki odrzutowe.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.