Pół wieku temu w krośnieńskiej "Naftówce" utworzony został Szkolny Klub Honorowych Dawców Krwi. Jego pierwszym opiekunem była Maria Fedak. Od 2000 roku klub nosi imię Maksymiliana Mojaka.
Od początku lat 70. ubiegłego stulecia w dzisiejszym Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie, czyli popularnej "Naftówce", działa Klub Honorowych Dawców Krwi.

Inspiracją do jego utworzenia był poważny wypadek jednej z uczennic w roku 1972. Wówczas to, z inicjatywy dyrektora szkoły Maksymiliana Mojaka, młodzież spontanicznie oddała krew dla swojej koleżanki. Pierwszym opiekunem została Maria Fedak. Od początku działalności klub działa bardzo prężnie. W roku 1980 i 1982 Szkolny Klub HDK PCK przy "Naftówce" zdobył I miejsce w wojewódzkim konkursie o Puchar Prezesa Zarządu Wojewódzkiego PCK pod względem ilości oddanej krwi.
Warto też wspomnieć, że w roku szkolnym 1997/1998 uczniowie "Naftówki" oddali 100 litrów krwi, zajmując pierwsze miejsce w okręgu i drugie w Polsce, a w 2007 roku zajęli pod tym względem pierwsze miejsce w województwie podkarpackim.

Od 2000 roku klub nosi imię Maksymiliana Mojaka. Pomysłodawcą nadania imienia był Marian Wszołek, kierownik Zarządu Rejonowego PCK w Krośnie. Podczas uroczystości, sztandar dyrektorowi szkoły Adamowi Janasowi wręczył prezes Zarządu Okręgowego PCK w Krośnie Wiesław Dybaś. Pamiątkową tablicę odsłonił syn patrona - Marek Mojak oraz jego brat Franciszek Mojak.

W ostatnim roku do klubu należało 43 uczniów, z czego 14 systematycznie oddawało krew. Opiekunką jest Barbara Pigoń.

Złoty jubileusz szkolnego klubu HDK PCK przy Naftówce

Uroczyste obchody 50-lecia Szkolnego Klubu HDK PCK im. Maksymiliana Mojaka przy Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie odbyły się dzisiaj (24 października) w Kampusie Politechnicznym Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie przy ul. Dmochowskiego.

Życzenia na ręce dyrektor szkoły Joanny Kubit i opiekunki klubu Barbary Pigoń złożyli senator Alicja Zając; prorektor ds. rozwoju PANS w Krośnie dr Agnieszka Woźniak; dyrektor Instytutu Zdrowia i Gospodarki PANS dr Renata Dziubaszewska; dyrektor Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie Maciej Maruszak; dyrektor ds. lecznictwa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie Urszula Bzdek; wiceprezes Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Krośnie Zbigniew Machowski z kierownikiem OR PCK w Krośnie Gabrielą Lipką-Maciejowską; kierownik Terenowej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krośnie Katarzyna Leja.

Złoty jubileusz szkolnego klubu HDK PCK przy Naftówce

Wśród zaproszonych gości znaleźli się również między innymi syn patrona klubu HDK PCK Marek Mojak, wieloletni kierownik Oddziału Rejonowego PCK w Krośnie Marian Wszołek, byli opiekunowie klubu - Maria Fedak, Zenon Lenart i Walerian Więch, delegacje zaprzyjaźnionych szkolnych klubów HDK PCK z Krosna i powiatu krośnieńskiego oraz studenckiego klubu HDK PCK oraz członkowie szkolnego klubu z "Naftówki".

Uroczystość była okazją do podsumowania konkursu plastycznego pod hasłem "Twoja krew - moje życie", w którym wzięli udział uczniowie krośnieńskich szkół podstawowych. Pierwsze miejsce zajął Mikołaj Szwed. Na drugim miejscu uplasowała się Alicja Sieniawska, a na trzecim Ada Lewczak.

Złoty jubileusz szkolnego klubu HDK PCK przy Naftówce

W części artystyczne zaprezentowali się wokaliści Tomasz Słota, Wiktoria Cetera i Oliwia Mendocha, Zespół Tańca Współczesnego Strecz pod kierunkiem Sabiny Wójcik-Grygolec oraz gimnastyczki z klubu Sabonia Ustrobna.

Spotkanie jubileuszowe, które przygotowały Barbara Pigoń i Elżbieta Boś, prowadzili uczniowie - Marta Bania i Jakub Buczek.

Patronat medialny sprawował portal terazKrosno.pl.

Złoty jubileusz szkolnego klubu HDK PCK przy Naftówce

Dzisiejszym obchodom towarzyszyła zbiórka krwi. Zarejestrowały się 42 chętne osoby, z czego krew oddało 30. Łącznie udało się zebrać prawie 13 litrów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z jubileuszu.

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.