W 2025 roku powraca opłata mocowa, co oznacza wzrost miesięcznych rachunków za prąd dla gospodarstw domowych.
Od 1 stycznia 2025 roku gospodarstwa domowe ponownie będą zobowiązane do płacenia opłaty mocowej, która była zawieszona w drugiej połowie 2024 roku. Wysokość tej opłaty wyniesie 11,44 zł netto miesięcznie dla przeciętnego odbiorcy energii elektrycznej. Wprowadzenie tej zmiany spowoduje wzrost rachunków za prąd.

Opłata mocowa jest związana z koniecznością finansowania bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. Została wprowadzona w 2021 roku w ramach ustawy o rynku mocy, której celem było wynagradzanie wytwórców energii za gotowość do dostarczania mocy do sieci w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania. Chociaż w drugiej połowie 2024 roku opłata mocowa została zniesiona, od początku 2025 roku zostanie ponownie nałożona na gospodarstwa domowe.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki na podstawie kontraktów zawartych na 2025 rok ustalił nowe stawki. Odbiorcy z grup taryfowych G oraz C1, których moc zamówiona nie przekracza 16 kW, zapłacą zryczałtowaną stawkę, zależną od zużycia energii. Z kolei duże przedsiębiorstwa i odbiorcy przemysłowi będą rozliczani według zużycia energii w godzinach szczytowego zapotrzebowania.

- Wprowadzenie opłaty mocowej ma na celu zapewnienie stabilności dostaw energii i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego - poinformował Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Stawki opłaty mocowej w latach 2021-2025 dla odbiorców ryczałtowych w zależności od zużycia (w zł/miesiąc; wartości netto)
Stawki opłaty mocowej w latach 2021-2025 dla odbiorców ryczałtowych w zależności od zużycia

Nowe zasady obowiązywać będą do końca 2027 roku. Od 2028 roku wysokość opłaty mocowej dla wszystkich odbiorców, w tym gospodarstw domowych, będzie uzależniona od stabilności zużycia energii - im bardziej stabilny profil zużycia, tym niższa opłata.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.