Zakończył się projekt "Bibliotekarz (ot)WARTY!" w którym udział wzięli bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu jasielskiego.
Od maja do listopada 2021 r. bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu jasielskiego w ramach projektu "Bibliotekarz (ot)WARTY!" wzięli udział w warsztatach, szkoleniach oraz wizytach studyjnych pozwalających poszerzyć zakres wiedzy merytorycznej, nabyć nowe umiejętności oraz poznać dobre praktyki na płaszczyźnie animacji czytelnictwa.

W dniach 20-21.05.2021 r. pracownicy bibliotek publicznych powiatu jasielskiego w ramach projektu "Bibliotekarz (ot)WARTY!" wzięli udział w 2-dniowym szkoleniu "Biblioteka - zawsze po drodze!". 20 maja odbyło się szkolenie online "Nowe Technologie w animacji czytelnictwa", prowadzone przez Łukasza Brauna (Good Books). Uczestnicy poznali trendy wśród nowych technologii wykorzystywanych w pracy z czytelnikami. Zapoznali się z narzędziami pomocnymi w promocji działań upowszechniających czytelnictwo. Bibliotekarze nauczyli się jak kształtować informacyjną ofertę biblioteki zwiększając jej atrakcyjność dla odbiorców. Drugiego dnia - podczas "Laboratorium biblio praktyk" - bibliotekarze praktycy podzielili się swoimi pomysłami nt. działań realizowanych we własnym otoczeniu. Wystąpienia stały się podstawą do dyskusji i wymiany doświadczeń.

biblioteka Jasło

24 czerwca 2021 r. bibliotekarze wzięli udział w wizytach studyjnych - w Filii w Trzcinicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach oraz w Bibliotece Biecz - zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle.
Wizyta w Trzcinicy była okazją do zapoznania się z biblioteczną przestrzenią, w wyremontowanej zabytkowej plebanii, a jednocześnie rozmowy na temat tego, w jaki sposób instytucja wpisuje się w lokalne otoczenie, jak odbierana jest jej działalność oraz jakie środki są podejmowane, aby pozyskać nowych użytkowników.
Odwiedziny w Bibliotece Biecz pozwoliły zapoznać się z najnowszymi trendami architektonicznymi, a także podjąć dyskusję na temat tego, jak wskrzesić działalność biblioteki po zmianach i promować nowe, przeobrażone po remoncie miejsce. Uczestnicy dowiedzieli się o inicjatywach podjętych w celu podniesienia jakości usług bibliotecznych przy jednoczesnym zachowaniu dziedzictwa kulturowego miasta.
Podczas obydwu wizyt był czas na wymianę poglądów i integrację środowisk bibliotekarskich.

W dniach 16-17 września 2021 r. bibliotekarze wzięli udział w warsztatach inspirowanych MIASTOCHODZIKIEM (projektem miejskiego spacerownika), prowadzonych przez Pawła Kulę, animatora kultury, nauczyciela i artedukatora. Uczestnicy przemierzając miejskie przestrzenie obserwowali, słuchali i tworzyli własne historie. Zdobyte informacje i zrobione zdjęcia posłużyły do dalszej kreatywnej działalności. Bibliotekarze poznali techniki pracy ze słowem i obrazem, pozwalające na nowo odkryć znane miejsca i wykorzystać je w innowacyjny sposób. Wspólne wędrówki w poszukiwaniu inspiracji sprzyjały wzajemnej integracji uczestników warsztatów.

W dniach 20-26 października 2021 r. bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zaprosili mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego do udziału w akcji, mającej na celu sprawdzenie, jak postrzegana jest biblioteka i jej oferta. Punktem wyjścia było wypełnienie ankiety dostępnej od 20 do 25 października w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Osoby wypełniające ankietę otrzymały wyjątkowe pocztówki, zaprojektowane przez bibliotekarzy podczas warsztatów.

Jasło biblioteka

Finałem akcji w dniu 26 października był książkowy flashmob - ułożenie z książek napisu MBP. Wybrane książki uczestnicy akcji mogli zabrać ze sobą.

W dniu 17 listopada 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się szkolenie "Pokolenie "Z" w bibliotece. Techniki pracy, organizacja przestrzeni, budowanie oferty dla nowych pokoleń" prowadzone przez Alinę Łysak (Good Books). Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się czym charakteryzują się najmłodsze pokolenia i co najczęściej leży w zakresie ich zainteresowań. Co zrobić, aby młodzi chętniej korzystali z usług i zbiorów biblioteki, jakie pomysły można wykorzystać by lepiej zaaranżować atrakcyjną dla nich przestrzeń. Bibliotekarze poszerzyli również wiedzę o urządzeniach mobilnych i aplikacjach, z których korzystają wspomniani odbiorcy. Mogli się także zainspirować pomysłami na gry miejskie angażujące młodzież do działania oraz poznali najnowsze trendy w literaturze Young adult.

Współorganizator projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Biblioteka Biecz, Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach.

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Trendy Radio, TVP3 Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.